Roveriáda 2010: 9002

Újezd u Rosic, 31. 7. - 7. 8. 2010

„Tohle je Londýn, nelidnatější část Oceánie,“ uvítal Winston Smith bandu dvaceti roverů, pardon, tedy straníků, kteří se rázem ocitli v roce 9002. V roce, kdy Velký bratr všechno vidí a hesla „Svoboda je otroctví“, „Nevědomost je síla“, „Láska je nenávist“ a „Válka je mír“ na vás (společně s obrazovkami) koukají na každém kroku. Válka Oceánie s Eastasií (nebo s Eurásií?!), přepsání pravdy - neproblém, nálet, rozbombardování Sídliště vítězství, ten hnusný zvuk sirény… zvykejte si! Co? Nedostatek žiletek? Ale kdeže, sklady přece přetékají potravinami i materiálem! Vždyť HOJMINI hlásí dokonce zvýšení přídělu čokolády.

Newspeak muset vy mluvit, Gin vítězství muset pít, minuty nenávisti se účastnit, identifikační kartu u sebe nosit, kulturní středisko navštěvovat, rozcvičky neflákat, poštu pomocí formulářů psát, vyzvědače odhalit, dobrým podloudníkem být, v Tančírně zatančit a hlavně, soudruzi, hlavně nedržkovat, jinak vás vaporizovat! Vybrané straníky pak čekat zařazení do Antisexuální ligy mladých.

Avšak přese všechna opatření a dozor ideopolicistů funguje černý trh a soudruzi dokonce prchají z Londýna, aby přespali mimo Sídliště vítězství a další den se prošifrovali až na venkov, k hodným babičkám, k zrádnému bludišti, k bombastické lanovce a k venkovské hostině. Avšak, milí hřebečci a kočenky, vše jednou končí, ideozločiny být odhaleny…

Vítejte na LAMINI, v místnosti 101. Kolik prstů vidíš? Kolik je 2+2? Co cítíš k Velkému bratru? Nevěřím ti, běž! 10 kliků, 20 sklapovaček a do vody! Jak málo stačí člověku, aby se nechal ovlivnit, změnil názor, nechal si doslova vymýt mozek…?

„Pryč s Velkým bratrem, pryč s Velkým bratrem!“ Týden nenávisti se nenuceně zvrhává ve vzpouru, v závěrečnou bojovku proti Velkému bratru a jeho stoupencům. Veledobrý konec, Velký bratr svržen, čajovna na uklidnění, z očí do očí pro uvolnění, masky na památku, čoch v Krásensku na rozloučenou.