Roveriáda 2009: Na cestě

Rakovecké údolí, 8. 8. - 15. 8. 2009

Cestou necestou, časem i prostorem. Pořád se někam vyvíjíme, posouváme. Z antiky na vědeckou konferenci o nových živočišných druzích. Kdysi lidstvo objevilo možnost využívat oheň, ale jaký to byl boj. Od využívání zvířat k naší obživě k jejich využívání pro naši zábavu a větší výdělek při sázení na dostizích. Sázet se dá i na lidi; když se správně namotivují, klidně udělají živou U-rampu. Ale dokážou si zachovat svoji osobitost a dokonce ji promítnou i na košile, a to pomocí znaků a erbů, ke kterým se připíchnout vzkaz.

Na cestě byl dlouhou dobu i Forrest Gump a nutno přiznat, že nejen on. Co všechno se mu mohlo honit hlavou, ví jen ti, kdož pokyn „běž, Forreste“ uslyšeli na živo. Žízeň po životě nikomu nechyběla, ale jak obtížně se volily hodnoty, za které se musí platit zlatem (on ne že by to v životě bylo jinak). Na cestě se dá zabloudit i do Pekla, to největší si samozřejmě vytvoří každý z nás ve své hlavě. Cesta civilizace může vést i k hromadnému ničení nejen okolního prostředí, ale i lidského druhu či jeho vlastností. Bez zraku se kráčí špatně, natož náročnou trasou. Zda není lepší, nežli pořád jen vymýšlet, zlepšovat, hromadit a chtít ovládat, si občas odpočnout v Lenoráji. A vyjít dál posilněni s relativně ujasněnými odpověďmi na životní otázky, kdy ano je ano a ne je ne.

Dozvučili jsme na faře ve Velkých Losinách, kde kromě blázince, včetně venčení bláznů s kačenkou (domorodí občané se dokonce chtěli i připojit) proběhl výstup na Praděd. A milé setkání po třech měsících.